Je Popelka dobrý vzor pre dievčatá?

 

pizap.com14510587257301

“Princezna to není, jasný pane,” vraví Popelka, “je to tomboy.”

 

Zamysleli sme sa niekedy, aký role model slávna verzia Popelky z Tri oríšky pro Popelku predstavuje, a či je vôbec fajn, že sme na nej vyrastali? K zodpovedaniu tejto otázky potrebujeme prejsť dlhšiu cestu.

pizap.com14510542104691

“Motherf@ck@”, odkazuje holúbok.

Dnes by sme vedeli životný štýl pred-zasnúbenej Popelky prirovnať k urbánnemu hnutiu Thug Life a.k.a tých, čo majúvp#č# a začali od nuly.

Post-zasnúbená Popelka v ružových alebo svadobných šatách je síce vážna diva ultra feminínneho typu, ale v jej hádanke “princezna to není, jasný pane” ostáva hrozba návratu k jej thug identite, ktorej sa vnútorne nikdy nevzdá.

pizap.com14510623340961

Popelka objasňuje svoj komplikovaný gender.

Príbeh tohto popoluškovského filmu je v skutočnosti oveľa viac psychologicky ukovaný než archetypálna podoba rozprávky. Princ a Popelka to dajú dokopy nie preto, že sú spojením mužsko-ženských protikladov, ale preto, že sú rovnakí- majú spoločnú záľubu v strieľaní, robení zloby a v neposlednom rade vymedzenie sa voči staršej generácii.

Posledná scéna definuje trochu prekvapivý koniec- Popelka a princ nenachádzajú svoje “a žili šťastne až do smrti” v gangu (koniec koncov, tí dvaja princovi príštipkári boli vlastne čaje) ani v priestoroch paláca (ostarnutý čávo princov otec nebude vo svojom post-thug tak rýchlo nahradený), ale v totálnom osamotení snehovej pláne. Koniec koncov, vždy to boli osamelí vlci, a táto ich črta bola od začiatku filmu zrejmá. Zanechanie za sebou všetkých, ktorí ich večne sr@li, je opäť veľmi thug. Jedinci tohto typu sú určení pretĺkať sa tvrdým žitím sami.

Jediný rozdiel medzi Popelkou a princom je v tom, že kým Popelka si thug life vybral sám, princ využíva zlobivé chovanie ako spôsob vzbury. Iba čas, v tomto prípade naša predstavivosť alebo nejaký príšerne zlý sequel na spôsob Pocahontas II ukáže, či je princ naozaj pre thug life stvorený, alebo celý čas hral formu a po svadbe ho čaká návrat k fancy večierkom a polihovaniu na hrade.

pizap.com14510598578761

“Phuc dat bich,” vyhlásil princ závistlivo, keď prvý krát uvidel Popelku. So svojou suitou oproti nej pôsobil ako One Direction v post-kariére masérov wellness centra v Patinciach.

Z vyššie uvedeného nám vychádza, že Popelka nie je v prvom rade žena, to jest, rozprávková princezná (a to tiež ona sama netvrdí), ale jej charakter je určený živlom thug. A to je super!

Film totiž mladým dievčatám ukazuje, že byť rozprávková diva neznamená pestovať dlhé vlasy s nerozštiepenými končekmi aby sa po nich drahý mohol vyšplhať do veže.

Byť rozprávková diva znamená nahodiť thug life level Tupac.

Ďakujeme, tvorcovia Popelky, a nezabudneme!

pizap.com14510745187792

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s